Poster Çağrısı: Antiemperyalist Feminizm Dünyayı Değiştirecek

Dünyanın her yerinden kadınları poster yapmaya ve 15 Nisan’a kadar teslim etmeye çağırıyoruz. Seçilen eserler, 1 Mayıs’ta açılacak sanal feminist galeride sergilenecektir.

Emperyalizme, kapitalizme, ırkçılığa karşı feminist kızkardeşler! Dünyanın her yerinde kadınlar emperyalizme karşı ön saflarda direniyor. Kadınlar savaşa, şiddete, yaptırımlara, istila ve işgallere karşı her gün mücadele ediyor. Küba’dan Filistin’e, Demokratik Kongo Cumhuriyetinden Batı Saharaya kadar kadınlar; toprağı, insana yakışır çalışmayı, yaşamı, ortak malları, özgürlük ve halk egemenliğini savunuyorlar.

İşçi sınıfı kadınlarının tarihi; mücadele, örgütlenme ve direniş tarihidir. Ve bugün yazmaya devam ettiğimiz tarih aynı zamanda feminizmin de tarihidir. Bizim feminizmimiz, hepimiz özgür oluncaya dek, bütün sömürü ve tahakküm yapılarını değiştirecek kadınların öz-örgütlenmesine dayanır. Halk feminizmi; patriyarkal ve ırkçı şiddetten kurtulmuş bir yaşam için, bedenlerimiz ve cinselliğimiz üzerinde özerklik sahibi olmak için, haklarla birlikte ekonomik özerklik için ve gıda egemenliği için mücadele eder.  Neoliberalizm, şirket iktidarı ve yaşamın ve doğanın metalaştırılması meseleleri ile uğraşır; kamu hizmetleri, ortak mallar ve çevre adaletini savunur. Antiemperyalist feministler, enternasyonalist dayanışmayı gündelik hayatlarında inşa ederler.  

Bizler, ortak bir kolektif örgütlenme ve mücadele tarihini paylaşan farklı kadınlarız: köylü, siyahi, lezbiyen, sendikacı, yerli, kentli, kırsal, öğretmen, genç, yetişkin, yaşlı yetişkin, işçi, köleliğe karşı direnen ve mücadele edenlerin torunlarıyız. Antikapitalist ve anti-ırkçı feminizm mücadeleleri ayırmaz; gücünü, tek tek her bir coğrafyadaki kadın örgütlenmelerinden ve kadınların farklı mücadelelere önderlik etmelerinden alır. Feminizm isyancı ve korkusuzdur. Eşitlik, dayanışma, özgürlük, adalet ve barışa dayalı, yaşamın sürdürülebilirliğini merkezine alan bir toplum için alternatiflerle birlikte semboller yaratır ve yeniden yaratır. Bunlar farklı isimler alsa da bu posterlerde betimlemek istediğimiz, feminizm açısından temel mücadelelerden bazılarıdır. 

Bu devrimci feminizme güç vermek için Capire portalı, Uluslararası Halklar Asamblesi ve Uluslararası Antiemperyalist Mücadele Haftası’nın birlikte organize ettiği Poster Çağrımız ile bütün kadınları sanat becerilerini ifade etmeye çağırıyoruz. Posterler; çizimler, fotoğraflar, kolaj çalışmaları içerebilir… Önemli olan yaratıcılık ve katkı sunma arzusu. Teslim edilen materyalleri, 1 Mayıs İşçi Gününde açılacak sanal galeride sergileyeceğiz!

15 Nisan 2021 tarihine kadar sanat esrinizi yaratın ve bu form aracılığıyla teslim edin:

https://form.jotform.com/Capire/posters