3-4 Ekim Uluslararası Dijitalleşme ve Kadın Atölyesi

Dünya Kadın Yürüyüşünün 5. Uluslararası Eylem Yılı nedeniyle planladığımız uluslararası dijitalleşme ve kadın atölyesini pandemi koşullarına rağmen 3-4 Ekim 2020 tarihlerinde online yapıyoruz. Çünkü pandemiyle birlikte hız kazanan dijitalleşme süreçleri bu tartışmayı ertelenemez kılmaktadır. 

“Endüstri 4.0” olarak adlandırılan mal ve hizmet üretiminin bu  yeni örgütlenme biçimi; ekonomi ve emek dünyasında dijitalleşme, otomasyon ve yapay zekanın kullanılması daha fazla güvencesizlik, eşitsizlik ve ayrımcılık ile sonuçlanmaktadır.  Dijitalleşmiş Endüstriler, dünyada ve Türkiye’de kadın emeği sömürüsünü derinleştiriyor. OECD Niteliksiz İşçi Raporuna göre; Türkiye, Çin’den hemen sonra, niteliksiz işgücünde ikinci sırada yer alıyor. Bu bağlamda Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği bu atölyeye ev-sahipliği yapmaktadır.  

Verinin kendisi sermayeye dönüşürken yaşamımız alınıp satılacak ve sınırsızca erişilecek bir metaya dönüşür. Şimdiye kadar görünen veya görünmeyen olumsuz etkilerin ayırdında olmak ve dünyanın farklı bölgelerinden kadınlarla yeni mücadele stratejileri geliştirmek amacıyla “Dijitalleşme ve Kadın Atölyesinde” bir araya geliyor, dijitalleşmenin kadınların emeği, yaşamı ve bedeni üzerindeki etkilerini irdeliyoruz. Pandemi günlerinde İngilizce, İspanyolca ve Türkçe olarak uluslararası tartışma imkanı sunan bu atölyeyi kolektif bir çabaya dönüştürelim. Dijitalleşme ile derinleşen ve ortaya çıkan sorunlar karşısında kadın taleplerini birlikte oluşturalım.   

Katılmak isteyenler bu formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirler:

https://forms.gle/iVfDqMtzyJHjktcVA